میکرودیسککتومی

جراحی ستون فقرات با تکنیک میکرودیسککتومی

به این محتوا چه نمره ای می دهید؟

جراحی ستون فقرات با تکنیک میکرودیسککتومی، یک جراحی است که در سراسر دنیا بع صورت  گسترده  انجام می‌شود، این عمل موفقیت نسبتاً بالایی دارد. به‌ویژه در تسکین درد پای بیمارانی که علائم سیاتیک دارند. بیماران معمولاً می توانند نسبتاً سریع به سطح عادی فعالیت بازگردند.

میزان موفقیت میکرودیسککتومی

میزان موفقیت برای جراحی ستون فقرات با تکنیک میکرودیسکتومی به طور کلی بالا است. با یک مطالعه پزشکی گسترده که نتایج خوب یا عالی را نشان میدهند، به طور کلی برای 84٪ از افرادی که این روش را انجام می دهند موفقیت آمیز بوده است.

مطالعات پزشکی به برخی از مزایای جراحی در مقایسه با درمان غیرجراحی اشاره می‌کند. اگرچه این تفاوت با گذشت زمان در موارد خاص کاهش می‌یابد. یک مطالعه بزرگ نشان داد که افرادی که برای فتق دیسک کمر تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند نسبت به افرادی که عمل جراحی انجام نداده‌اند تا دو سال بهبود بیشتری در علائم داشتند.

عود فتق دیسک

برآوردها متفاوت است. اما بین 1٪ تا 20٪ از افرادی که میکرودیسککتومی انجام می دهند، در برخی مواقع دچار فتق دیسک دیگری می شوند.

فتق دیسک اضافی ممکن است بلافاصله پس از جراحی کمر یا سال‌ها بعد اتفاق بیفتد. اگرچه در سه ماه اول پس از جراحی شایع‌تر است. اگر دیسک مجدداً فتق کرد، میکرودیسککتومی اصلاحی معمولاً به اندازه عمل اول موفقیت آمیز خواهد بود. با این حال، پس از عود، بیمار در معرض خطر بیشتری برای عود مجدد قرار دارد.

برای بیماران مبتلا به عودهای متعدد دیسک، فیوژن ستون فقرات ممکن است برای جلوگیری از عود بیشتر توصیه شود. برداشتن کل دیسک  رایج ترین راه برای اطمینان از این است که دیگر فتق دیسک ایجاد نمی شود

اگر مفصل فاست خلفی آسیب نبیند و سایر معیارها رعایت شود، جایگزینی دیسک مصنوعی در نظر گرفته می شود. دیسک مشکل دار را برداشته و با دیسک مصنوعی جایگزین می کنند.

پس از جراحی میکرودیسککتومی ستون فقرات، یک برنامه تمرینی کششی، تقویتی و هوازی برای کمک به جلوگیری از عود کمردرد یا فتق دیسک توصیه می شود.

خطرات و عوارض بالقوه میکرودیسککتومی

مانند هر نوع جراحی ستون فقرات، چندین خطر و عوارض مرتبط با میکرودیسککتومی وجود دارد.

پارگی دورال (نشت مایع مغزی نخاعی) در حدود 1 تا 7 درصد از جراحی‌های میکرودیسککتومی رخ می‌دهد. این نشت نتایج جراحی را تغییر نمی‌دهد. اما ممکن است از بیمار خواسته شود تا یک تا دو روز پس از جراحی دراز بکشد.

سایر خطرات و عوارض شامل موارد زیر است:

  • آسیب ریشه عصبی
  • بی اختیاری روده/مثانه
  • خون ریزی
  • عفونت
  • تجمع احتمالی مایع در ریه ها که ممکن است منجر به پنومونی شود
  • ترومبوز ورید عمقی، که زمانی رخ می دهد که لخته های خون در پا ایجاد شود
  • دردی که بعد از جراحی ادامه دارد

عوارض فوق برای جراحی ستون فقرات میکرودیسککتومی شایع نیستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن