دیسک‌ مهره ستون فقرات

دیسک کمر

به این محتوا چه نمره ای می دهید؟

مشکلات خاص در دیسک کمر یا مهره ستون فقرات می تواند منجر به علائم منحصر به فردی شود، دردی که از خود دیسک منشا می گیرد و یا دردی که مربوط به فشار دادن دیسک به عصب مجاور است.

دیسک مهره در ستون فقرات یک ساختار جالب و منحصر به فرد است. در مجموع 23 دیسک مهره در ستون فقرات وجود دارد. دیسک ها در سرتاسر ستون فقرات سه وظیفه اصلی دارند:

  • آنها به عنوان ضربه گیر در ستون فقرات عمل می کنند و بین هر مهره استخوانی قرار می گیرند.
  • آنها مانند رباط های سختی عمل می کنند که مهره های ستون فقرات را در کنار هم نگه می دارند.
  • آنها مفاصل غضروفی هستند که امکان تحرک جزئی در ستون فقرات را فراهم می کنند.

بخش های دیسک مهره ستون فقرات

دیسک ها در واقع  شامل دو بخش هستند: یک بخش بیرونی سخت و یک هسته داخلی نرم. پیکربندی دیسک مهره ستون فقرات شبیه یک دونات ژله ای است.

بخش بیرونی

قسمت بیرونی دیسک (حلقه فیبروزوس)  دایره سختی است که شامل ورقه های متحدالمرکز الیاف کلاژن (لاملا) می شود. این ورقه ها هسته داخلی را احاطه کرده است.

هسته داخلی

هسته داخلی (nucleus pulposus) حاوی یک شبکه شل از الیاف است که در یک ژل موکوپروتئینی معلق هستند.

الیاف حلقوی هسته ژلاتینی را به صورت هیدرولیکی آب بندی می کنند و فشار و نیروی را به طور یکنواخت توزیع می کنند.

بخش بیرونی و هسته داخلی دیسک کمر مانند دو استوانه متحدالمرکز با هم قرار می گیرند. قسمت بیرونی دیسک دارای صفحات انتهایی غضروفی است که دیسک را محکم به مهره های بالا و پایین متصل می کند.

در بدو تولد، تقریباً 80 درصد دیسک را آب تشکیل می دهد. برای اینکه دیسک به درستی کار کند، باید به خوبی هیدراته شود. هسته پالپوزوس حامل اصلی بار محوری بدن است و برای حفظ استحکام و انعطاف پذیری به محتویات مبتنی بر آب متکی است.

تخریب دیسک کمر یا مهره ستون فقرات

با گذشت زمان، دیسک مهره ستون فقرات کم آب می شوند و سفت تر می شوند، که باعث می شود دیسک کمتر بتواند خود را با فشرده سازی تنظیم کند. در حالی که این یک روند طبیعی پیری است، زیرا دیسک در برخی افراد تحلیل می رود، ممکن است دردناک شود.

محتمل ترین دلیل این امر این است که دژنراسیون می تواند ناپایداری ریزحرکت ایجاد کند. در نتیجه پروتئین های التهابی (هسته داخلی نرم دیسک) احتمالاً از فضای دیسک نشت کرده و رشته های عصبی مختلف را در داخل و اطراف دیسک ملتهب می سازد. گاهی اوقات یک آسیب پیچ خوردگی به دیسک آسیب می رساند و مجموعه ای از وقایع را شروع می کند که منجر به انحطاط می شود.

دیسک کمر خود منبع خونی ندارد. بدون منبع خون، دیسک راهی برای ترمیم خود ندارد و درد در دیسک می تواند سال ها ادامه داشته باشد.

دکتر مجید نجفی، کلینیک درد مهرگان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن