شرایط تزریق اپیدورال

شرایط تزریق اپیدورال

5/5 - (1 امتیاز)

شرایط تزریق اپیدورال در یک مرکز جراحی، بیمارستان یا مطب پزشک می بایست مهیا باشد. بسیاری از پزشکان ممکن است واجد شرایط انجام تزریق اپیدورال باشند. از جمله متخصصان درد، رادیولوژیست ها، متخصصان مغز و اعصاب، و جراحان مغز و اعصاب و ستون فقرات. بهتر است پیش از تزریق اپیدورال این ویدیو را تماشا کنید.

جهت مشاهده ویدیوهای بیشتر به کانال آپارات کلینیک درد مهرگان سر بزنید.

مراحل و شرایط تزریق اپیدورال

ممکن است از بیماران خواسته شود که لباس بیمارستان را بپوشند. این شرایط امکان دسترسی به محل تزریق برای تمیز کردن را فراهم می کند. همچنین به پزشک اجازه می دهد به راحتی محل تزریق را تجسم کند. تزریق اپیدورال و اوزون تراپی معمولاً بین 15 تا 30 دقیقه طول می کشد. در این تزریق از یک پروتکل استاندارد پیروی می شود.

  1. بیمار روی تخت اتاق عمل با یک بالش کوچک زیر شکم دراز کشیده تا کمی کمرش را به بالا کند. در این وضعیت بیمار می تواند به پهلو خوابیده یا در وضعیت کمی خمیده دراز بکشد.
  2. پوست کمر تمیز می شود. سپس با بی حسی موضعی مشابه دندانپزشکی بی حس می شود.
  3. با استفاده از فلوروسکوپی (اشعه ایکس) یک سوزن وارد پوست می شود. سپس به فضای اپیدورال هدایت می شود. فلوروسکوپی در هدایت سوزن به فضای اپیدورال مهم تلقی می شود. زیرا مطالعات کنترل شده نشان داده بدون فلوروسکوپی، دارو در بسیاری از تزریقات استروئید در جای نادرست وارد می شود.
  4. سوزن در موقعیت صحیح قرار می گیرد. سپس کنتراست برای تایید موقعیت سوزن تزریق می شود. در مرحله بعد محلول اپیدورال تزریق می شود. محلول استروئیدی به آرامی تزریق می شود. اما اکثر بیماران به دلیل مقدار محلول استفاده شده، مقداری فشار را احساس می کنند. این مقدار در تزریق های کمری بسته به رویکرد و استروئید می تواند از 3 میلی لیتر تا 10 میلی لیتر متغیر باشد. فشار تزریق معمولاً دردناک نیست.
  5. پس از تزریق، بیمار به مدت 15 تا 20 دقیقه قبل از ترخیص تحت نظر است.

بعد از تزریق اپیدورال

در صورت نیاز به بیمار برای راحتی آرام بخش داده می شود. البته آرام بخش ها به ندرت ضروری هستند. زیرا روش تزریق اپیدورال همراه با اوزون تراپی معمولاً ناراحت کننده نیست. در صورت استفاده از مسکن، بیمار باید اقدامات احتیاطی را انجام دهد. مانند نخوردن یا نوشیدن تا چند ساعت قبل از عمل. همچنین داشتن فردی برای کمک در هنگام ترخیص. بیمار باید برای دستورالعمل های خاص با پزشک خود تماس بگیرد.

سوزش در محل سوزن ممکن است تا چند ساعت پس از عمل وجود داشته باشد. این سوزش با استفاده از کیسه یخ به مدت 10 تا 15 دقیقه یک یا دو بار در ساعت قابل درمان است. معمولاً پس از تزریق اپیدورال بیمار تا بقیه روز را استراحت می کند. فعالیت های عادی می توانند طبق معمول روز بعد از سر گرفته شوند. امکان افزایش موقت درد برای چند روز پس از تزریق به دلیل فشار مایع تزریق شده یا تحریک شیمیایی موضعی وجود دارد.

درک پروتکل کلی و زمان مورد نیاز برای عمل توسط بیمار مهم است. اما مهمتر اینکه بیمار باید با پزشک خود در مورد مصرف داروهای ضد درد در روز تزریق مشورت کند.

تعداد و دفعات تزریق

به گفته پزشکان فوق تخصص درد و جراحان ستون فقرات کلینیک درد مهرگان هیچ تحقیق قطعی برای تعیین تعداد تزریق اپیدورال یا تعداد دفعات انجام آنها وجود ندارد. به طور کلی، توافق بر این است که تا سه تزریق استروئید در سال انجام شود. در مورد تعداد دفعات تزریق کورتون برای درد شانه و زانو در بیماران مبتلا به آرتریت هم اینگونه است.

برخی از پزشکان تزریقات را به طور مساوی طی یک سال انجام می دهند. دیگران رویکرد متفاوتی دارند و در صورتی که اولین تزریق باعث تسکین درد قابل توجهی شود، دو یا سه تزریق استروئید اپیدورال را با فاصله 2 تا 4 هفته انجام می دهند.

در جامعه پزشکی اتفاق نظر وجود ندارد که آیا یک سری تزریق سه تایی باید انجام شود یا خیر. اگر پس از اولین تزریق استروئید، بیمار هیچ تسکینی از کمردرد یا پا درد نداشته باشد، تزریق بیشتر ممکن است سودمند نباشد.

مبلغ تزریق اپیدورال

برای اطلاع از قیمت تزریق اپیدورال با شماره ثابت ۰۲۱۲۲۸۷۳۹۹۴ و یا شماره همراه  ۰۹۳۵۲۲۴۶۷۱۸ تماس بگیرید. ما با کیفیت ترین و ارزانترین قیمت تزریق اپیدورال را به شما پیشنهاد می کنیم.

دکتر مجید نجفی، مدیر کلینیک درد مهرگان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن