نتایج تزریق اپیدورال

نتایج تزریق اپیدورال و اقدامات بعدی

5/5 - (1 امتیاز)

نتایج تزریق اپیدورال مانند هر روش پزشکی، معایب و خطرات بالقوه خاصی به همراه دارد. یکی از مهم ترین مسائل تمام بیماران این است که درد آنها را کاهش نمی دهد.

اثربخشی تزریق اپیدورال

تزریق اپیدورال همیشه مؤثر نیست، تخمین زده می شود که در ۷۰٪ مواقع به تسکین درد بیمار کمک می کند. در برخی موارد تسکین درد دائمی خواهد بود. در برخی دیگر، درد به اندازه ای کاهش می یابد که به بیمار اجازه می دهد تا با توانبخشی و ورزش پیشرفت کند، که به بهبودی بیمار و یافتن تسکین درد در درازمدت کمک می کند.

اگر از اولین تزریق اپیدورال تسکین درد عالی حاصل شود، دیگر نیازی به تکرار آن نخواهد بود. اگر سود نسبی (بیش از 30 درصد تسکین درد) وجود داشته باشد، می توان تزریق اپیدورال را برای مزایای بیشتر تکرار کرد، یا ممکن است نیاز به انجام آزمایش های اضافی برای تعیین دقیق تر علت درد بیمار باشد. حداکثر سه تزریق اپیدورال ممکن است در یک دوره یک ساله انجام شود که حداقل دو تا چهار هفته از هم فاصله دارند. اگر تزریق اولیه حداقل فایده را داشته باشد (کمتر از 30 درصد تسکین درد)، پزشک ممکن است تزریق را تکرار کند یا نوع دیگری از تزریق یا درمان را امتحان کند.

برای مشاهده ویدیوهای بیشتر در این زمینه به کانال آپارات کلینیک درد مهرگان سر بزنید.

عوارض بالقوه در نتایج تزریق اپیدورال

مانند تمام روش های تهاجمی پزشکی، خطرات بالقوه ای در ارتباط با تزریق اپیدورال و گاز اوزون وجود دارد. با این حال، به طور کلی خطر کم است و عوارض نادر است. خطرات بالقوه عبارتند از:

عفونت در نتیجه تزریق اپیدورال

عفونت های جزئی در 1٪ تا 2٪ از تمام تزریق ها رخ می دهد. اما عفونت های شدید نادر هستند و در 0.1٪ تا 0.01٪ از تزریق ها رخ می دهند.

خون ریزی

یک عارضه نادر، خونریزی بیشتر برای بیماران مبتلا به اختلالات خونریزی زمینه ای است.

آسیب عصبی

بسیار نادر است، و می تواند از ضربه مستقیم سوزن، یا ثانویه از عفونت یا خونریزی رخ دهد.

سوراخ شدن دورا (سخت شامه)

در 0.5 درصد از تزریقات اپیدورال سوراخ شدن دورا اتفاق می افتد. ممکن است باعث سردرد پس از سوراخ شدن دورال شود که معمولاً در عرض چند روز بهبود می یابد. اگرچه نادر است، تزریق پچ خون ممکن است برای کاهش سردرد ناشی از سوراخ دورال ضروری باشد.

به گفته پزشکان فوق تخصص درد کلینیک درد مهرگان این نکته مهم است که بدانید در تزریق اپیدورال کمری، خطر فلج شدن وجود ندارد، زیرا نخاع در ناحیه تزریق اپیدورال وجود ندارد. علاوه بر خطرات ناشی از تزریق، تقریباً 2٪ از بیماران عوارض جانبی اپیدورال ناشی از داروهای استروئیدی را تجربه خواهند کرد، مانند:

  • گرگرفتگی گذرا همراه با احساس گرما برای چند ساعت یا حتی چند روز
  • احتباس مایعات، افزایش وزن یا افزایش اشتها
  • افزایش فشار خون
  • نوسانات خلقی، تحریک پذیری، اضطراب، بی خوابی
  • قند خون بالا – بیماران دیابتی باید قبل از قرار ملاقات، پزشکان مراقبت های اولیه خود را در مورد تزریق اطلاع دهند.
  • کاهش گذرا در ایمنی
  • تزریق استروئید اپیدورال کمری نباید در بیمارانی که دارای عفونت باکتریایی موضعی یا سیستمیک هستند، باردار هستند (در صورت استفاده از فلوروسکوپی) یا مشکلات خونریزی انجام شود. همچنین برای بیمارانی که دردشان ناشی از تومور یا عفونت است نباید تزریق اپیدورال انجام شود و در صورت مشکوک شدن باید قبل از تزریق، اسکن MRI انجام شود تا این شرایط رد شود.
  • در مواردی تزریق اپیدورال با احتیاط بیشتر انجام می شود، برای بیماران مبتلا به آلرژی به محلول تزریقی، مشکلات پزشکی کنترل نشده (مانند نارسایی احتقانی قلب و دیابت)، و کسانی که آسپرین یا سایر داروهای ضد پلاکت (مانند Ticlid، Plavix) مصرف می کنند.

نتایج تزریق استروئید

قیمت تزریق اپیدورال

برای اطلاع از قیمت تزریق اپیدورال با شماره ثابت ۰۲۱۲۲۸۷۳۹۹۴ و یا شماره همراه  ۰۹۳۵۲۲۴۶۷۱۸ تماس بگیرید. ما با کیفیت ترین و ارزانترین قیمت تزریق اپیدورال را به شما پیشنهاد می کنیم.

دکتر مجید نجفی، مدیر کلینیک درد مهرگان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن