گردن درد مزمن

گردن درد مزمن و علل آن

به این محتوا چه نمره ای می دهید؟

گردن درد مزمن می‌تواند از درد آزاردهنده تا درد شوک مانند که به بازو می‌رود و ناتوان کننده می‌شود متغیر باشد. گردن درد زمانی که حداقل 3 ماه ادامه داشته باشد یا بطور منظم عود کند معمولاً به عنوان مزمن طبقه بندی می‌شود.

علل بالقوه گردن درد مزمن

اسپوندیلوز گردنی

اسپوندیلوز گردنی یک اصطلاح برای دژنراسیون ستون فقرات است که در گردن رخ می‌دهد. این موضوع ممکن است شامل موارد زیر باشد:

بیماری دیسک دژنراتیو گردنی

از آنجایی که دیسک‌های بین مهره‌ای به مرور زمان آب خود را از دست می‌دهند، قد خود را نیز از دست می‌دهند و انعطاف‌پذیری کمتری دارند. این فرآیند تخریبی می‌تواند باعث دردناک شدن دیسک و یا فشرده شدن اعصاب مجاور شود.

آرتروز گردن

هنگامی که غضروف مفصل فاست شروع به ساییدگی می‌کند، استخوان شروع به ساییدن در برابر استخوان می‌کند. مفصل ممکن است خارهای استخوانی (استئوفیت) رشد کند و ملتهب و دردناک شود.

فتق دیسک گردن

هنگامی که بخشی یا تمام لایه بیرونی دیسک (آنولوس فیبروزوس) پاره می‌شود، مواد ژله‌مانند از لایه داخلی (نوکلئوس پالپوزوس) به بیرون نشت می‌کند. این نشت ممکن است باعث التهاب و درد شود. هنگامی که پارگی بزرگ باشد، پروتئین های التهابی لایه داخلی ممکن است به طور کامل از دیسک به بیرون و روی ریشه عصبی مجاور نشت کند.

تنگی فورامن عصب گردنی

این وضعیت شامل باریک شدن سوراخ بین مهره‌ای، دهانه استخوانی است که در آن ریشه عصبی از کانال نخاعی خارج می‌شود. این باریک شدن می‌تواند ناشی از تحلیل دیسک، ضخیم شدن رباط و یا خار استخوان باشد. هنگامی که ریشه عصب گردنی فشرده می‌شود، می تواند باعث درد رادیکولر (درد بازو) و یا رادیکولوپاتی گردنی (بی حسی و یا ضعف بازو) شود.

تنگی کانال مرکزی نخاع گردنی

این وضعیت شامل باریک شدن کانال نخاعی در گردن است. مانند تنگی سوراخ گردن، این وضعیت می‌تواند ناشی از دژنراسیون دیسک، ضخیم شدن رباط و یا خار استخوان باشد. هنگامی که نخاع در داخل گردن فشرده می شود، می‌تواند باعث درد و یا میلوپاتی گردنی (بی حسی، ضعف، و یا مشکلات رفلکس) در هر جایی زیر سطح فشردگی، مانند بازوها یا پاها شود.

در حالی که اسپوندیلوز معمولاً به دلیل ساییدگی و پارگی در طول زمان است، این روند ممکن است با آسیب تسریع شود.

آسیب تروماتیک

نیروی بیش از حد ناشی از برخورد یا افتادن ممکن است به دیسک‌ها، مفاصل، ماهیچه‌ها، رباط‌ها، استخوان‌ها و یا سایر بافت‌های گردن آسیب برساند. نمونه های رایج عبارتند از:

  • برخورد ناگهانی و محکم (تصادف شلاق)
  • برخورد یا سقوط ورزشی، مانند فوتبال، هاکی، یا ژیمناستیک
  • لیز خوردن روی یخ یا کف مرطوب
  • سقوط از ارتفاع، مانند پله ها یا نردبان

در حالی که گردن درد معمولاً پس از بهبودی یک آسیب حاد از بین می‌رود، گاهی اوقات درد ادامه می یابد و مزمن می‌شود.

وضعیت نامناسب (حالت سر به جلو)

ستون فقرات گردنی در موقعیت خنثی قرار می‌گیرد، زمانی که گوش‌ها مستقیماً روی شانه‌ها قرار دارند و قفسه سینه باز و شانه‌ها به عقب می‌روند. هنگامی که سر به سمت جلو حرکت می‌کند، مانند زمانی که پشت میز کامپیوتر خمیده‌اید یا به تبلت نگاه می‌کنید، فشار بیشتری بر مفاصل، دیسک‌ها و عضلات ستون فقرات گردنی وارد می‌شود. یک مطالعه نشان داد که به ازای هر دو و نیم سانتیمتر از وضعیت سر به جلو، ۴/۵ کیلوگرم وزن اضافی بر روی ستون فقرات گردنی احساس می‌شود.

عدم تحرک و وضعیت نامناسب با گردن درد مزمن در ارتباط است. همچنین ممکن است وضعیت سر به جلو باعث تشدید شرایط دیگر، مانند بیماری دژنراتیو دیسک و یا استئوآرتریت گردن شود.

علل غیر معمول گردن درد مزمن

علل کمتر شایع گردن درد مزمن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

فیبرومیالژیا

در حالی که تشخیص فیبرومیالژیا دشوار است، معمولاً شامل درد، حساسیت و خستگی گسترده است. نقاط حساس مرتبط با فیبرومیالژیا معمولاً در گردن و قسمت فوقانی کمر یافت می شوند.

سندرم درد میوفاسیال گردنی

این وضعیت شامل درد عضلات و بافت‌های همبند (بافت‌های میوفاشیال) می‌شود. نقاط ماشه‌ای احتمالاً در گردن ایجاد می‌شوند. هنگامی که لمس می‌شود، یک نقطه ماشه‌ای در گردن می‌تواند شعله ور شود و درد را به سر یا قسمت بالای کمر نشان دهد.

اسپوندیلولیستزیس

این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که مهره‌ای روی مهره زیر آن بلغزد. اسپوندیلولیستزیس می‌تواند در اثر شکستگی مهره، شلی رباط و یا دژنراسیون پیشرفته دیسک ایجاد شود.

علل نادر دیگری از گردن درد مزمن وجود دارد، مانند تومورهای ستون فقرات یا عفونت.

گردن درد مزمن می تواند پیچیده باشد

عوامل متعددی ممکن است در گردن درد مزمن دخیل باشند و این عوامل می‌توانند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشند. به عنوان مثال، تحقیقات نشان می‌دهد که گردن درد مزمن در افرادی که دارای اضطراب، افسردگی، یا سایر مشکلات سلامت روان هستند، شایع‌تر است. همچنین ممکن است افرادی که مستعد اضطراب و یا افسردگی هستند درد را متفاوت درک کنند.

علت اصلی گردن درد همیشه قابل شناسایی نیست. زمانی که یک پزشک معاینه پزشکی کامل انجام می دهد اما نمی تواند منشا گردن درد را تشخیص دهد، بعید است که درد ناشی از یک علت جدی یا تهدید کننده زندگی باشد. در چنین مواردی، درد هنوز واقعی است و برنامه مدیریت درد همچنان مهم است. اگر شما هم از گردن درد رنج می‌برید می‌توانید از طریق ویزیت آنلاین کلینیک درد مهرگان با متخصصین ما در ارتباط باشید.

دکتر مجید نجفی، مدیر کلینیک درد مهرگان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن